הבלוג של אופיר אדיב: על תזונה, צמחי מרפא, פרחי באך ועוד...

פטריית הריישי

פטריית הריישי. או בסינית: Ling Zhi. נאמנה לפירוש שמה הסיני ("צמח הנפש" – בתרגום חופשי), נודע לפטרייה יקרת ערך זו שימוש רב לאיזון עולמו המנטלי והרגשי של האדם – כמו גם על תפקודם הפיזיולוגי של אברים שונים בגופו. האם השפעה חובקת כל זו – אודותיה ידעו חכמי סין העתיקה עוד בימים קדומים – היא אשר העניקה לפטריה זו את הכינוי מעורר הסקרנות: "פטריית האלמוות"?

הייתה זו פטריית הריישי אשר נחשבה בימים עברו – לצד צמחי מרפא נוספים מן השורה הראשונה, כדוגמת: הג'ינסנג הקוריאני וסכיזנדרה – לאחד מן הצמחים הנדירים והמיוחדים אשר בנמצא ולכן, היה השימוש בה שמור בעיקר לאצולת העם. עם הזמן, הפכה תפוצתה לרחבה יותר וכיום, נגיש השימוש בה גם לפשוטים יותר שבבני העולם.

כאשר נצרכת היא באופן סדיר, מאפשרת פטרייה זו לאדם לאזן ולחזק מאפיינים שונים של עולמו הנפשי, המנטלי והרגשי, כדוגמת: כושר הריכוז, זיכרון ויכולת העמידה בפני מתחים ולחצים שונים. פטריית הריישי מעניקה יתר רוגע ומיקוד, מפחיתה תופעות כדוגמת: חרדה, שינויים תכופים במצב הרוח ועשויה לתרום תרומה רבה לאדם השואף להגיע לכדי איזון והכלה עצמית. בשל השפעות נרחבות אלו, שימשה ומשמשת פטרייה זו אנשים מרחבי המזרח הרחוק המתרגלים באופן סדיר מדיטציה וטכניקות אחרות של התפתחות רוחנית וספיריטואלית, כדוגמת: נזירים ומתרגלי יוגה אדוקים.

במישור הגופני, נפרשת השפעתה של פטריית הריישי על פני מערכות ורקמות שונות בגופנו, כגון: מערכת החיסון, הכבד, הלב וכלי הדם, מערכת הנשימה והמערכת האנדוקרינית (המערכת ההורמונלית). השפעתה הפיזיולוגית הכוללת של הריישי מוגדרת כמחזקת, מדורגת, בטוחה וחובקת כל ובשל כך, נחשבת היא כאחד מצמחי הבחירה לאלו מבינינו, המעוניינים בחיזוק אמיתי ויסודי של גופם – כמו גם מכירים בכך שנדרשת שהות מספקת לשם התרחשותה המלאה של השפעה זו.

במישור החיסוני, נודעה לפטריית הריישי השפעה "דו – כיוונית" ומיוחדת במינה על גופנו, שכן מסייעת היא, מחד, להגברת התנגודת החיסונית בקרב אלו, המאופיינים בחולשה חיסונית ניכרת ומאידך, מסייעת לשיכוך תגובה חיסונית עודפת – תופעה המתרחשת במצבי אלרגיה ובמחלות אוטואימוניות שונות. ומילה נוספת בהקשר החיסוני, העשויה ללמד על פוטנציאל הפעולה של הריישי במישור זה: לעיתים קרובות, נעשה שימוש בפטרייה זו בקרב אלו הסובלים ממחלות ממאירות וזאת, על רקע ממצאים המראים כי קיימות בה תרכובות הממריצות את ייצורם של גורמים אנטי – סרטניים שונים בגוף האדם.

לפטריית הריישי מיוחסת היכולת לשפר את בריאות הלב וכלי הדם וזאת, ע"י הפחתת ערכי הכולסטרול הרע (LDL) והטריגליצרידים (TG) – כמו גם הפחתת לחץ הדם ומדדי הקרישה שלו. אין ספק, שלהשפעה יקרת ערך זו תורמת גם יכולתה של הפטרייה לשפר את תפקוד הכבד – איבר לו נודע תפקיד מרכזי במטבוליזם השומנים בגופנו – ובכלל זה הכולסטרול והטריגליצרידים.

השימוש הסדיר בריישי מאפשר לאדם לחזק את מערכת הנשימה ובהתאמה – להפחית את הסיכון להתרחשותן של מחלות רלוונטיות שונות, כדוגמת: ברונכיטיס, סינוסיטיס, שיעול כרוני ואסטמה. בהקשר זה, ראוי לציון מחקר שנערך בזמנו בסין ואשר במסגרתו ניתן סירופ של פטריית הריישי לכ – 2000 איש אשר סבלו מברונכיטיס כרוני. בחלוף שבועיים ימים, דיווחו מרבית המשתתפים על שיפור בתסמיני המחלה – כמו גם בתסמינים נלווים, כגון: חוסר תיאבון.

בהקשר האנדוקריני, מסייעת פטריית הריישי לאדם לשפר את יכולת תגובתה של מערכת זו למצבי לחץ ו"סטרס" וזאת, בזכות השפעתה המאזנת והמחזקת על בלוטות רלוונטיות, כדוגמת: בלוטת התריס ובלוטת האדרנל. בלא ספק, ניתן לייחס חלק מהשפעתה המיטיבה בהקשר הנפשי והרגשי ליכולתה זו. השפעתה המאזנת על בלוטת התריס – כנזכר לעיל – היא זו ההופכת את הריישי לאחד מצמחי הבחירה לטיפול בתסמונות המבטאות חוסר איזון בפעולת הבלוטה, כדוגמת: תת פעילות של בלוטת התריס.

הפטריה אינה ניתנת לצריכה "סטנדרטית", כפטריית מאכל וזאת, על רקע מרקמה הנוקשה והעצי. עם זאת, ניתן לקחתה בצורות אחרות, כגון: קפסולות ומיצוי נוזלי.

לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר - הקליקו כאן.

052-4299947