פרחי באך. על מה ולמה?...


פרחי באך ואני - הקדמה קצרה...
מייד לאחר שירותי הצבאי, התחלתי את לימודיי בחוג למדעי התזונה של האוניברסיטה העברית. כבר אז, במהלך תקופת הלימודים התובענית והקשה, הבחנתי ש"משהו" חסר לי, וידעתי גם מה גורם לי לחוש כך: הגישה הטכנית והחד ממדית לאדם, המאפיינת את עולם הרפואה בגישתו השמרנית – גישה המתייחסת אליו כאל סוג של מכונה ותו לא – גישה, שאפיינה גם את לימודינו. בנוסף, חשתי שהכלים שניתנו לנו מתאימים, אם בכלל, לטיפול במספר מצומצם של בעיות בריאות – בעיות, המצויות כולן במישור הפיזיולוגי – אבל אני רציתי ושאפתי להיות מסוגל לטפל בקשת רחבה ככל הניתן של מקרים: פיזיולוגיים ונפשיים כאחד.

במהלך הזמן – וככל שהתקדמתי בעבודתי הקלינית עם מטופלים – הבנתי שעלי "להתחבר" לשיטה טיפולית נוספת כלשהי, אשר תאפשר לי למלא את אותה תחושת חוסר, תביא לידי ביטוי את אמונתי שבאדם קיים קשר בלתי ניתן להפרדה בין נפשו, מחשבותיו והרגשותיו ובין גופו ולבסוף – תסייע לי לטפל בהצלחה בשני מרכיבים אלו. באותה תקופה ראשונית של עבודתי הקלינית, התרכזתי בעיקר בטיפול בקשישים, כתזונאי בבית אבות גדול. שם, בלי ספק, אכן קיבלתי אין ספור דוגמאות מאלפות להשפעת מצב רוחנו וגישתנו לחיים על מצב בריאותנו הפיזית.

בזמן ההוא, הכרתי את תמציות הפרחים של באך היכרות שטחית בלבד – בעיקר על רקע התנסות אישית קודמת ומצומצמת למדי. בהחלט לא ניסיון במידה כזו שאמור לגרום לי לשים את מבטחי בשיטה ולהקדיש שעות ארוכות (וגם לא מעט כסף ושתי נסיעות לחו"ל..) בלימוד יסודי של הנושא. אבל, רצה הגורל ומה שהרגשתי אז בחוש אינטואיטיבי למדי, הפך עם השנים לבחירה מוצלחת במיוחד. בחירה, המאפשרת לי כיום לטפל בהצלחה בלתי מבוטלת (טפו טפו..) בקשת רחבה של בעיות בריאות, כדוגמת: מיגרנות ; מעי רגיז ; חרדות ; כאבים כרוניים ; "סטרס" / מתח כרוני ; התמכרויות שונות (ובפרט: התמכרות לאוכל – לכן התמציות אפקטיביות, בין היתר, לתמיכה בהפחתה במשקל) ; חולשה ועוד..

ועכשיו, להסבר על השיטה. מערכת ריפוי זו מכילה, בסה"כ, 38 תמציות פרחים. כל אחת מתמציות אלו מכילה כוח סגולי מיוחד במינו (אין אפשרות לאבחן "חומר פעיל" כלשהו בתמציות ולכן המדע המודרני וחסידי הגישה הרפואית השמרנית מתקשים "להסתדר בשלום" עם מערכת ריפוי זו ועמנו, המטפלים בשיטה..), המאפשר לאדם – בהנחה שנרקחו בעבורו התמציות המתאימות ביותר למצבו – להתעלות מעל להלכי רוח / רגשות שליליים ובלתי מאוזנים, לאזנם ובאמצעות כך, לסלול לא פעם את הדרך לריפוי אמיתי ושורשי של גופו ונפשו. שכן השניים – כפי שכבר כתבתי קודם – בלתי ניתנים להפרדה.

את סגולותיהם המיוחדות של 38 הפרחים גילה ד"ר אדוארד באך – רופא אנגלי רב תהילה – בשנות ה – 30 של המאה הקודמת. באך הבין, בשנים המוקדמות של עבודתו כרופא מן השורה, שלאנשים שונים קיימת נטייה להגיב בכמה וכמה דרכים למחלתם (הכוונה לתגובות מן ההיבט הרגשי והנפשי – כדוגמת: חוסר סבלנות ; פחד ; רצון מופרז בתשומת לב ועוד..). זאת ועוד – בשלב מסוים, גילה ד"ר באך, שכמה וכמה אנשים עלולים לסבול ממחלות שונות זו מזו אך, באם תגובתם הנפשית למחלתם תהיה דומה – כולם יצאו נשכרים מטיפול זהה (באותה תקופה, שקדמה למציאת הפרחים, טיפל ד"ר באך בחולים באמצעות חיסונים אותם רקח ואמנם – בשלב מסוים החל לתת את החיסונים אך ורק בהתאם ל"דפוס" הנפשי והרגשי של החולה ; בתקופה מאוחרת יותר, לאחר שגילה את הפרחים המרפאים – החליפו התמציות, המטפלות ישירות במצבו הנפשי והרגשי של החולה – את החיסונים הנ"ל).

בשלב מסוים, עם תחילת מסע גילוי הפרחים שניחנו ביכולת ריפוי פנומנאלית זו, נטש ד"ר באך – במה שנראה במבט מהצד כצעד נועז במיוחד ואף גובל בטירוף – את כל שיטות הריפוי האחרות והחל לטפל במטופליו (והם נהרו אליו יותר ויותר..) אך ורק באמצעות תמציות הפרחים, שמספרן הלך וגדל במהלך הזמן.

לאחר שחש שמסע גילוי הפרחים – מסע חייו – הושלם בהצלחה, חילק ד"ר באך את 38 תמציות הפרחים ל – 7 קטגוריות שונות,
בהתאם ליכולתן לסייע בטיפול במישורים הבאים של עולמנו הרגשי והנפשי:

פחד (5 תמציות).
חוסר וודאות (6 תמציות).
חוסר עניין בהווה (7 תמציות).
בדידות (3 תמציות).
רגישות יתר להשפעות חיצוניות (4 תמציות).
דכדוך או ייאוש (8 תמציות).
דאגת יתר לרווחתם של אחרים (5 תמציות).

בנוסף, רקח ד"ר באך תמצית נוספת - ה – 39 במספר - תמצית אותה כינה בשם: Rescue Remedy. תמצית זו, המהווה את "סימן ההיכר" של פרחי באך בקרב הציבור הרחב – זה שלא מודע ליתר התמציות ולכוחן הסגולי הרב – מורכבת, למעשה, משילוב בין 5 מתמציות הפרחים שבמערכת המקורית. כפי ששמה רומז, נועדה תמצית ה – Rescue לשמש כעזרה ראשונה במצבי חירום ומצוקה אקוטיים. בהתאמה, נכללות בה אותן תמציות המטפלות בסימפטומים נפשיים ורגשיים, הנפוצים במצבי חירום:

טראומה והלם.
היסטריה.
עצבנות וגריות יתר.
עילפון וקהות חושים.
אימה ופאניקה.

במהלך הזמן, במסגרת הבלוג, עוד אתייחס באופן ספציפי לתמציות שונות וכוחן הסגולי אך, לשם "סגירת המעגל" שבסקירת מבוא זו אציין רק מספר נקודות חשובות, המייצגות עקרונות יסוד בשיטת ריפוי בטוחה ויעילה זו:

פרחי באך אינם מטפלים במחלות באופן ישיר, כי אם באדם ובגישתו הרגשית והמחשבתית.

ניתן להשתמש בתמציות בצמוד לכל שיטת טיפול אחרת.

התמציות אינן מופקות מצמחים רעילים, אינן ממכרות ובטוחות לחלוטין לשימוש בכל הגילאים (עם זאת, קיימים מצבים מסוימים בהם התמציות עשויות "להוציא החוצה" רגשות חבויים. המטפל המיומן לוקח מצבים אפשריים אלו בחשבון ומכין את המטופל ל"ריאקציה" זו).

התמציות ניתנות לשימוש גם בזמן הריון.

לא נהוג לטפל בתמציות במקרים של הפרעות נפשיות קשות / מחלות נפש. את הטיפול במצבים אלו יש להשאיר בידי אנשי המקצוע המיומנים בכך.
לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר הקליקו כאן.

התמונה באדיבות: www.freedigitalphotos.com - foto76
052-4299947