מליסה. צמח השלווה והרוגע.


מליסה. Balm. איזה צמח! בלא ספק – אחד הצמחים האהובים עלי ביותר. המדובר בצמח המאופיין, מצד אחד, בהיותו עדין ומתאים לשימוש ארוך טווח ומצד שני – אותו צמח ממש ניחן בסגולות מגוונות מן השורה הראשונה.

מוקד השפעתה העיקרי של המליסה הינו במערכת העצבים. שם, עשוי הצמח להתאים את עצמו באופן מעורר השתאות הן לאלו הסובלים מפעילות יתר של מערכת זו והשלכותיה השונות (מחשבות טורדניות, חרדות, חוסר שקט, נדודי שינה..) והן לאלו המדוכאים, חסרי שמחת החיים וה"רדומים" משהו – המצויים בצידה השני של הסקאלה.

במשתמע מכך, צמח זה אכן ניחן ביכולת פוטנציאלית להשרות שלווה ורוגע על חסרי המנוחה והמודאגים שבינינו ומצד שני – לעורר ו"להפיח אנרגיית חיים" (בשימוש סדיר) בקרב אלו, שאיבדו משהו משמחת חייהם.

ולא פעם, כאשר אנו מודאגים – או עצובים וכואבים – ליבנו מעורב בכך, בין אם במשל ("ליבי אינו מוצא מנוח".. "ליבי שבור"..) ובין אם הלכה למעשה במציאות הפיזית (ולראיה, אנשים רבים חווים אירועי לב פתאומיים, כתגובה למצב "סטרס" אקוטי). גם כאן, ברובד הפיזי, משחקת המליסה תפקיד ולראיה, נעשה בה שימוש, לא פעם, ברפואה המסורתית לשם חיזוק פעילות הלב, מיתון דפיקות לב ונטייה לקצב לב מואץ (Tachycardia) או בלתי סדיר (Palpitations), כמו גם הפחתת יתר לחץ דם.

לעיתים, עלולים אנשים מסוימים לחוות דפיקות לב מואצות כחלק מסינדרום המתקרא: "עודף פעילות של בלוטת התריס" (Hyperthyroidism) – סינדרום, המאופיין לרוב בסימפטומים כגון: התקפי חרדה, חוסר שקט עצבי בולט, נטייה לנדודי שינה, דפיקות לב כאמור לעיל, עלייה בלחץ הדם ועוד. המליסה – בהינתן היכולת המיוחסת לה לסייע בטיפול בכל אחד מן התסמינים שנזכרו לעיל – נחשבת לאחד מצמחי הבחירה לטיפול בתסמונת זו.

ומתסמונת אחת – לאחרת: בימינו, סובלים אנשים רבים מסינדרום "מסתורי" למדי, המתקרא "תסמונת המעי הרגיז" ואשר מאופיין בנטייה לחוסר נוחות בטנית מובהקת, צבירת גזים, כאבים עוויתיים באזורים שונים של מערכת העיכול, ריבוי יציאות וכו'. מניסיוני הקליני, תסמונת זו נוטה להופיע, ברובם המכריע של המקרים, בקרב אותם אלו המאופיינים בפעילות יתר עצבית כנזכר לעיל. לתפיסתי, מערכת העיכול, בהיותה מערכת רגישה מאוד מן הבחינה העצבית, פשוט "מחקה" במקרים אלו את דפוס פעולתה הדינמי מדי של מערכת העצבים המרכזית והתוצאה מתבטאת בתסמינים העיכוליים האמורים.

בהקשר זה, המליסה עשויה לסייע בטיפול ב"מעי רגיז" לא רק דרך פעולתה המשקיטה על מערכת העצבים, כי אם גם בזכות מרכיביה הארומטיים – אותם מרכיבים הנותנים למליסה את ריחה הייחודי – הפועלים ישירות על מערכת העיכול, בזכות השפעתם מפיגת הגזים ונוגדת העוויתות והכאב. ואכן, פעמים רבות משולב צמח זה במסגרת פורמולות מורכבות לטיפול בבעיה הנ"ל – בצמוד לצמחים אחרים, כגון: קמומיל ומנטה (יש לציין, כי פעולתה נוגדת העווית ומפיגת הכאב של המליסה מאפשרת לה להוות, בנוסף, אלמנט טיפולי אפשרי בטיפול במכאובים המופיעים במוקדים אחרים בגוף, כגון: מיגרנות וכאבי מחזור).

לצמח ייחודי זה מיוחסת גם פעילות ספציפית כנגד וירוס ההרפס – הן במריחה חיצונית – של השמן הארומטי / קרם / משחה על נגעי ה – Herpes simplex – והן בלקיחה פנימית של מיצוי המליסה, כאלמנט אנטי ויראלי פנימי.


לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר הקליקו כאן.


(התמונה באדיבות www.freedigitalphotos.com - Grant Cochrane)
052-4299947