הג'ינסנג הסיבירי


ג'ינסנג. לפעמים, נדמה כי הוא מתחיל את פעולתו על המטופל כבר כשזה האחרון יודע שייכלל הוא באמצעי הטיפול הניתנים לו וזאת, בשל התהילה לה זכה צמח זה. גם מהזוית שלי – זו של המטפל – המדובר בלא ספק באחד מצמחי המרפא החשובים והמעניינים ביותר שבנמצא. למעשה, בארסנל הטיפולי נכללים סוגים שונים של צמח הג'ינסנג: הקוריאני ; האמריקאי ; ההודי והסיבירי, אשר המשותף לכולם – סגולותיו המגוונות של שורש הצמח (שורש, הדומה דמיון רב לדמות אדם) בו נעשה שימוש למטרות טיפוליות.

ברצוני להתמקד במאמר זה בג'ינסנג הסיבירי (Siberian Ginseng) – הגדל לא רק בסיביר עצמה, אגב, כי אם גם בחלקים שונים של סין, יפן וקוריאה – ואשר מהווה, מסיבות שונות, את סוג הג'ינסנג המועדף עלי בעבודתי הטיפולית .לצמח זה מיוחסת, בראש ובראשונה, היכולת לסייע לאדם לסגל לעצמו עמידות גבוהה למצבי סטרס שונים – נפשיים ופיזיולוגיים כאחד. ככל הנראה, הג'ינסנג הסיבירי מסוגל לעשות זאת בזכות יכולתו לתמוך במערכת האנדוקרינית (המערכת ההורמונלית) של האדם ולחזקה – ובפרט אמורים הדברים בהתייחס לבלוטת האדרנל, אשר אחד מתפקידיה המרכזיים מתבטא בשחרורם של הורמונים ספציפיים – כדוגמת: אדרנלין וקורטיזון – בתגובה למצבי לחץ.

למרבה הצער, אחת מהשפעות הלוואי הנסתרות יותר של החיים בעולם המערבי גדוש הסטרס, מתבטאת בעומס גדל והולך על בלוטה עדינה זו, שכה חיונית לתפקודנו התקין. בהתאמה, יציאה של בלוטה זו מאיזון והחלשתה (תופעה שאני נתקל בה לא אחת בעבודתי הקלינית), עלולה לגרום לקשת רחבה של "גלי הדף" משמעותיים בגופנו (בנוסף לפגיעה בתפקוד במצבי לחץ) כדוגמת: עלייה ברמות הסוכר בדם ; עלייה בלחץ הדם ; פגיעה בתפקוד בלוטת התריס ; פגיעה במערכת החיסון ; עליית בסיכון להתרחשותן של מחלות אוטו-אימוניות ; ירידה בזיכרון ובכושר הריכוז ; האצת תהליכי הזדקנות ועוד..

לקיחתו הסדירה של צמח זה (במיצוי נוזלי או יבש) מסייעת, לא פעם, בהשבת כוחותיה של בלוטת האדרנל – זו, אשר הותשה תחת נטל לחצי החיים. כך, יכולה היא עם הזמן להשיב לעצמה את היכולת להגיב בצורה יעילה יותר על לחצים שונים – דבר בעל השלכות מרובות על יכולת תפקודו של האדם ואיכות חייו. אין זה פלא, אם כן, שאנשים העובדים בסביבת לחץ מנטלית מובהקת ובלתי רגילה (כדוגמת: אסטרונאוטים ואנשי צוללות) נהגו ונוהגים לצרוך צמח זה בצורה סדירה, במטרה לחזק את יכולתם לתפקד בסביבה מאתגרת שכזו. אגב, בהשפעתו זו על ייצוב וחיזוק המערכת הנפשית בגופנו, דומה הג'ינסנג הסיבירי בפעולתו לצמח מעורר התפעלות אחר: פטריית הריישי.

וכאילו לא די בהשפעה המיוחסת לג'ינסנג הסיבירי על יכולת התפקוד של האדם במצבים קשים ואשר תוארה לעיל, הרי שביכולתו לסייע לאדם – בהקשר זה – גם בדרך אפשרית נוספת: נמצא, שצמח זה עשוי להגביר את רמות החמצן בדם, לתמוך בשריר הלב וזרימת הדם התקינה לתאי הגוף – כמו גם לשפר את יכולתם של התאים להפיק אנרגיה. פעילות זו עשויה להתבטא, הלכה למעשה, בשיפור משמעותי של יכולת האדם לעמוד בתנאים פיזיולוגיים קשים, תוך שמירת "רזרבות" האנרגיה שלו במצב סביר. במילים אחרות, לג'ינסנג הסיבירי יש יכולת פוטנציאלית להגדיל באופן משמעותי את טווח הסיבולת הפיזית של האדם. מסיבה זו, צמח זה עשוי להיטיב במיוחד עם ספורטאים הנדרשים למעמסה פיזית רבה וממושכת ; אנשים העובדים שעות ארוכות (וזוכים למעט שעות שינה ; אנשים העוסקים בעבודה הדורשת כוח פיזי רב מאוד ועוד...

הגי'נסנג הסיבירי משמש גם כמחזק ומשקם אפשרי של מערכת החיסון, וצריכה סדירה שלו עשויה לצמצם באופן מובהק את הסיכון לחלות בזיהומים שכיחים (בהקשר זה, ראוי לציון מחקר שנערך בזמנו בקרב אוכלוסיית פועלים סיבירית גדולה למדי ובו נמצאה ירידה חדה וארוכת טווח בשיעור ההיעדרויות מהעבודה וימי המחלה, בקרב אלו אשר נטלו את הצמח באופן סדיר). כמן כן, לצמח זה מיוחסת פעילות אנטי – ויראלית חזקה למדי ולכן, נעשה בו שימוש בטיפול בתסמונות רלוונטיות כדוגמת: הרפס ומחלת הנשיקה.

בהקשר החיסוני, ראויה לציון עובדה מעניינת נוספת:  לא פעם, נהוג לעשות בצמח זה שימוש לצורך תמיכה בשימור ספירת דם תקינה בקרב חולים העוברים טיפולי הקרנות וכימותרפיה (טיפולים שכאלו נוטים להפחית, למשל, את ספירת תאי הדם הלבנים של החולה ולפיכך – להעמידו בסיכון מובהק להידבק במחלות זיהומיות).

טווח השפעתו הפוטנציאלי של הג'ינסנג הסיבירי מקיף גם את מערכות העיכול והשלד: בהיבט העיכולי, מסוגל הוא לסייע בטיפול במגוון תסמינים רלוונטיים, כדוגמת: גזים ונפיחות ; שלשולים ; חוסר תיאבון ; עייפות לאחר האוכל ועוד(..). בהתייחס למערכת השלד, משמש הצמח לטיפול במחלות דלקתיות של רקמת החיבור, כדוגמת: דלקת פרקים.

ומילה אחרונה: עם כל ההשפעות המעודדות הללו, נדמה שאין זה פלא שהג'ינסנג הסיבירי נחשב כצמח נוגד דיכאון, העשוי לסייע בהשריית רוגע וחשיבה בהירה על האדם, כמו גם שינה טובה.

לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר - הקליקו כאן.

052-4299947