פפאיה. קסם של פרי.


פפאיה. מן הפירות הטרופיים הידועים ביותר. שנים רבות בטרם גילה המדע אודות התרכובות המועילות המצויות במזונותינו – ובעוד האדם הפשוט נותר שרוי באפלה ונסמך, לפיכך, על ניסיונו וחושיו בכדי להרחיב דעה אודות סגולותיהם של המזונות – נהגו מתיישביה הקדומים של מרכז אמריקה לעטוף נתחי בשר של חיה שזה עתה ניצודה בעלי הפפאיה ולהותיר נתחים אלו בעטיפתם למשך הלילה.

בהתבסס על ניסיונם וניסיון אבותיהם, ידעו מתיישבים אלו, כי בבוקר המחרת, כאשר יסירו את מעטפת עלי הפפאיה, יתגלה לעיניהם בשר רך עד מאוד ומוכן לצלייה. לפיכך, בעיני ילידים אלו, הייתה הפפאיה "אמצעי הקסם" שסיפק להם הטבע לשם ריכוכו של הבשר – אמצעי, שהמדע גילה במרוצת השנים ובחלוף הדורות, כי מכיל הוא אנזים מיוחד בשם: "פפאין", המאופיין ביכולתו יוצאת הדופן לפרק מזונות חלבוניים, כדוגמת: בשר.

האם אתם חשים, לעיתים קרובות, תסמינים עיכוליים טורדניים כגון: כאבי בטן ונפיחות, לאחר אכילת בשר ומזונות אחרים העתירים בחלבון? אם התשובה חיובית – נסו לשלב את הפפאיה בצמידות לארוחות אלו (למשל, כקינוח) ורבים הסיכויים כי תזכו להקלה משמעותית בתסמינים אלו – בזכות אנזים הפפאין.

לפפאיה מיוחסת יכולת לסייע לגופנו כנגד גורמים מזהמים שונים, החל מחיידקים כדוגמת: Ecoli וסלמונלה וכלה בתולעי מעיים. למעשה, תמציות שהופקו מפרי הפפאיה וזרעיו (יצוין, כי זרעי הפפאיה – על אף טעמם המריר – ראויים אף הם לאכילה) הוכיחו את יעילותן במחקרים שנערכו בהקשר זה. ונקודה מעניינת נוספת הממחישה את מגוון סגולותיו האפשריות של עץ הפפאיה בהקשר החיסוני – הגנתי: לעלי הפפאיה מיוחסת היכולת לעכב באופן משמעותי את התפתחותם של גידולים ממאירים (לצורך כך, נהוג להשתמש בחליטה המופקת מן העלים היבשים).

אך תכונותיה של הפפאיה אינן מתמצות רק בפעולתן בתוך גופנו – כי אם גם בהשפעתם על המימד הנראה של עורנו החיצוני. בזמנו, כינה כריסטופר קולומבוס פרי זה בשם המחמיא: "פרי המלאכים". מי יודע, אולי התכוון קולומבוס במילותיו לא רק לטעמו המיוחד של הפרי, כי אם גם ליכולתו לתרום לחידוש העור, הפחתת הקמטים ושימור יופיו ונעוריו – נעורים נצחיים המשתקפים דרך קבע בדיוקנותיהם של המלאכים (למעשה, השימוש במסכות פנים המופקות מפרי הפפאיה נפוץ עד מאוד בקרב חסידי הקוסמטיקה הטבעית). יכולתו זו של פרי הפפאיה לתרום לשימור ושיפור מראה הפנים, מיוחסת, אגב, למספר תרכובות רלוונטיות המצויות בו בשפע, כדוגמת: ויטמין A וויטמין C.

הערה חשובה לסיום: הפרי הבוסרי וזרעיו נהוגים בשימוש עד היום, בקרב חברות מסוימות, כאמצעי מניעה נשי וכמקדמי הפלה אפשריים. על רקע עובדה זו, צריכה מרובה של הפרי הבוסרי וזרעיו אינה מומלצת לנשים הרות ולאלו המתעתדות להרות.


לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר הקליקו כאן.


(התמונה באדיבות www.freedigitalphotos.com - SOMMAIׂ)

052-4299947