תת פעילות של בלוטת התריס – כשהחיים עוברים להילוך נמוך...


תת פעילות של בלוטת התריס. מכל התסמונות האנדוקריניות – זו אולי התסמונת הידועה והשכיחה ביותר (פרט למחלת הסוכרת). במאמר זה, אסביר את מאפייניה הראשיים של הבעיה, כמו גם אחלוק עמכם את עקרונות היסוד לטיפול המשלים בבעיה זו, כפי שאני רואה אותם ומיישמם בעבודתי.


אדם יכול לחשוד בקיומה של תסמונת זו בהתקיים מי מהפרמטרים הבאים:

- רמות נמוכות מהרגיל של T4 ו/או  T3 (ההורמונים הראשיים של בלוטת התריס).

- רמות גבוהות מהרגיל של TSH (הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח ואשר תפקידו לפקח על פעולת הבלוטה ; רמות גבוהות מהרגיל של הורמון זה משמען שהמוח – "מרכז הבקרה" – מנסה לעורר את  הבלוטה העצלה ולדרבן אותה לחזור לתפקוד נורמלי).

- עלייה במשקל שלא על רקע שינוי הרגלי אכילה (אחת מהשפעות הלוואי המובהקות של תסמונת זו הינה האטת המטבוליזם – הגוף עובר למעין "הילוך איטי", מבזבז פחות אנרגיה ולכן, נוטה לעלות במשקל).

- רגישות יתרה לקור (בתסמונת זו, לא רק המטבוליזם מואט, כי אם כל מקצב החיים של האדם. וכאשר מקצב חיינו יורד, אחד הביטויים לכך הינו זרימת דם בלתי מספקת ותחושת קור נלווית).

- לחץ דם נמוך שאינו מאפיין את האדם בזמנים רגילים (כאמור, זרימת הדם נעשית מופחתת ופחות דינמית).
נטייה לדכדוך ודיכאון בלא סיבה נראית לעין.

- תחושה מובהקת של עייפות והיעדר אנרגיה.

- קהות מחשבתית / ירידה בתפקודים קוגניטיביים.

- עלייה בלתי מוסברת ברמות השומנים בדם (אחד הביטויים של המטבוליזם הנמוך הינו האטה בקצב פינוי השומנים – כדוגמת הכולסטרול – מזרם הדם).
- נפיחות מודגשת באיזור בלוטת התריס (בד"כ, כאמור, מנסה המוח לדרבן את הבלוטה ו"לעורר" אותה. אחד הביטויים האפשריים להמרצה שכזו הינו הגדלה פיזית של נפח הבלוטה).

משמעות התסמינים:


כפי שניתן לראות, עלולים אנו לסבול מחלק מהתסמינים (דכדוך ; עייפות ; קהות מחשבתית..) במשך תקופה זו או אחרת של חיינו. ואולם, לא בכל מקרה תהא סיבת הדבר נעוצה בתת פעילות של בלוטת התריס. בכדי לקבל אבחנה חותכת, יש להבחין בין תסמינים חולפים ובין כאלו המלווים את האדם תקופה ארוכה ; בין סימנים שייתכן שנתעוררו בשל סיבות אחרות ובין כאלו שלא ניתן למצוא להם כל הסבר מניח את הדעת. קיומם הקבוע של תסמינים שכאלו – בלא שמצאנו להם הסבר אחר – בצירוף ממצאי מעבדה כאמור לעיל', הם שייתנו את האבחנה החותכת.

מניסיוני הקליני – ומסיבה שאינה ברורה לחלוטין – נשים נוטות יותר לסבול מתסמונת זו. כמו כן, נוכל לצפות למצוא לפחות קרוב משפחה אחד של המטופל הסובל אף הוא (או סבל בעבר) מחוסר איזון זה או אחר בבלוטת התריס. במילים אחרות, המרכיב הגנטי משחק כנראה תפקיד מרכזי בתסמונת זו.

ודבר נוסף, במהלך הזמן הבחנתי בכך שבלא מעט מקרים – אובחנה תת הפעילות לאחר תקופה שהייתה בעייתית למטופל מן הבחינה הנפשית והרגשית. לדעתי, פירוש הדבר הוא – אם לתת רק דוגמא מייצגת אחת – שלא רק תת פעילות של בלוטת התריס עלולה להוביל לתחושה של דכדוך ודיכאון. גם הימשכותה של מצוקה נפשית בלתי פתורה עלולה להוביל, לבסוף, לפגיעה בתפקוד בלוטה זו.

השערה זו, אגב, ניתנת גם להוכחה. כל המערכת האנדוקרינית בגופנו (ובכלל זה, כאמור, בלוטת התריס) נשלטת ע"י בלוטת יותרת המוח. בלוטת יותרת המוח, מצידה, נתונה לפיקוחה של "בלוטת על" נוספת, המתקראת ה"היפותלמוס". ההיפותלמוס ותפקודו, בתורם, מושפעים עד מאוד ממצב ההכרה – תחושותינו, רגשותינו ומחשבותינו. והנה הבנתם, על קצה המזלג, איך גוף ונפש קשורים ביניהם(..).

כפי שניתן להבין מרשימת התסמינים הארוכה (והלא סופית, אגב..), מצב מתמשך של תת פעילות תריסית עלול להשפיע רבות על איכות חייו של האדם. ואולם, למרבה המזל, בעיה זו ניתנת לטיפול יעיל באמצעי ריפוי משלימים (תזונה, צמחי מרפא וכו'..), בהסתייגות אחת: ככל שמצב זה נמשך זמן רב יותר בלא טיפול – או תוך מתן טיפול תרופתי כרוני העלול לגרום לתלות בלתי הפיכה של הבלוטה באלמנט התרופתי – כך סיכויינו לשקם את הבלוטה ולהחזירה לתפקוד עצמאי רגיל יורדים.

הגישה המשלימה חותרת לטפל בכל הרבדים בהם עלול האדם לסבול מחוסר איזון, ובהתייחס לתסמונת זו נרצה לטפל במישורים הבאים:

א. הבלוטה עצמה (שורש הבעיה או "ההיבט הראשי").

ב. המימד הרגשי והנפשי (לכאורה, ביטוי סימפטומטי של ההיבט הראשי אך, כפי שהסברתי – פעמים רבות עלול מימד זה להיות שורש הבעיה האמיתי).

ג. ההיבט הסימפטומטי-פיזיולוגי (כולל תסמינים אפשריים שונים, כדוגמת: לחץ דם נמוך ; רמות שומנים גבוהות בדם ; עייפות וכו'..).

הטיפול בבלוטה עצמה:


הטיפול בהיבט הראשי יתמקד בניסיון לעודד את הבלוטה לחזור לפעילות עצמאית תקינה, אך בלא לגרום תלות כרונית בינה ובין האלמנט המרפא והממריץ. מכיוון, שמינרל היוד מהווה מרכיב מרכזי בהורמוני בלוטת התריס, מושתת חלק מהטיפול בבלוטה עצמה על צמחים בעלי תכולת יוד נאותה (בעיקר אצות ים ; דוגמא לצמח שכזה הינה האצה Fucus vesiculosis, במשולבת לא פעם בפורמולות לטיפול בתסמונת). יודגש, שקיימים גם צמחים נטולי יוד המסוגלים להמריץ את הבלוטה – וגם בהם נעשה שימוש בהתאם לצורך.

חלק נוסף של הטיפול בהיבט הראשי של הבעיה יתמקד בניסיון לחזק ולאזן את כלל המערכת האנדוקרינית – מתוך מחשבה שמתן תמיכה כוללת שכזו תסייע גם לבלוטת התריס. למטרה זו מועילים, למשל, סוגים שונים של צמח הג'ינסנג. צמח נוסף המסייע מאוד לחיזוק המערכת האנדוקרינית – כמו גם בלוטת התריס באופן ספציפי – הינו למעשה פטרייה רבת סגולות בשם: ריישי.

מן הזווית התזונתית, הכללה מתונה של מזונות ממקור ימי, העשירים ביוד, עשויה לתת חיזוק נוסף לבלוטה עצמה. אפשרות נוספת הינה להשתמש (באופן מדוד) במלח שולחני המועשר ביוד. בד בבד, מומלץ להמעיט באכילת מזונות בעלי פוטנציאל השפעה שלילי על בלוטת התריס, כדוגמת: סויה ומוצריה ; חרדל ;  בוטנים וירקות ממשפחת הכרוביים (כרוב ; ברוקולי וכו'..). כמו כן, צריכה מושכלת של מזונות בעלי השפעה מחזקת על המערכת האנדוקרינית בכללותה (כדוגמת: מזון מלכות) מומלצת אף היא.

ומילה אחרונה לגבי הטיפול בהיבט הראשי של הבעיה: אוויר הים רווי ביוד ולכן, הרגל סדיר של הליכה על שפת הים עשוי מאוד לסייע לסובלים מתת פעילות תריסית.


הטיפול בהיבטים נוספים
:

הטיפול בציר הנפשי-רגשי של הבעיה נעשה על ידי, בין היתר, באמצעות הצמחים תומכי המערכת האנדוקרינית שנזכרו לעיל' (צמחים אלו מסייעים לשפר את תגובתנו למצבי מתח ולחץ) ובחלקו – באמצעות צמחים "רגילים" אחרים, בעלי פעילות מרוממת נפש ואנטי – דכאונית (צמח הרוזמרין, למשל, מהווה דוגמא מייצגת מצוינת בהקשר זה). בנוסף, גם תמציות פרחי באך עשויות להיות לעזר רב באיזון המצב הרגשי-נפשי.

בהיבט הסימפטומטי-פיזיולוגי של תסמונת זו, אני עושה שימוש באמצעים עזר צמחיים, בהתאם לסימפטומים הדומיננטיים. למשל, באם הסימפטום העיקרי של היבט זה יהא לחץ דם נמוך, הרי שצמחים כדוגמת: טימין, רוזמרין ומרווה עשויים בהחלט לסייע. אם הסימפטום העיקרי יהא רמות שומנים גבוהות בדם – תמיכה במערכת הכבדית (באמצעות צמחים כדוגמת: שורש שן הארי – כמו גם פטריית הריישי שנזכרה קודם) תהא דבר מתבקש לדעתי, וכן הלאה..

אם כן, כפי שיכולתם להבין – יש לא מעט פתרונות לבעיה נפוצה (ומטרידה!) זו. צריך רק להיות עם אצבע על הדופק, לאבחן את המצב בצורה המדויקת ביותר ובנוסף - חשוב מאוד שלא להשתהות עם הטיפול. לרפואה המשלימה יש הרבה מה להציע לכם.


לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר הקליקו כאן.
052-4299947