חזקים עם מיץ סלק


מיץ סלקמיץ הסלק נודע מימים ימימה כאחד מן המיצים המחזקים ביותר שבנמצא. חישבו רגע על צבעו הסמוק כל כך של מיץ זה – האין הוא רומז לתכונותיו מעניקות החיים והאנרגיה? ואכן, מיץ הסלק נחשב (כמו חברו, מיץ הגזר) כאחד מין המזונות בעלי פוטנציאל התועלת הרב ביותר, במצבים שונים בהם נדרש האדם לחיזוק והמרצה, כגון: עייפות, חולשה כללית, התאוששות ממחלות, חוסר דם (כאמור לעיל) ועוד.

מיץ הסלק מהווה אמצעי מצוין, כאמור, לחיזוקו האפשרי של הגוף וזאת – לפחות משתי סיבות ידועות: ראשית, תכולת הברזל שבסלק – בפרט על רקע צריכתו כמיץ – נספגת בקלות יחסית. כמו כן, נמצא מיץ זה כעשוי לשפר את ספירת תאי הדם האדומים. לכן, נוהגים מטפלים טבעיים רבים להמליץ על המיץ כאמצעי טיפולי משלים (בד"כ, במשולב עם אלמנטים טיפוליים נוספים), לאנשים הסובלים מאנמיה שמקורה במחסור בברזל, כמו גם לשיפור ספירת הדם האדומה.

אם כך הם פני הדברים, אולי אין זה פלא שבמחקר שנערך באוניברסיטת אקסטר שבאנגליה – ואשר פורסם בידיעון Journal of Applied Physiology – נמצא ששתיית מיץ סלק שיפרה את ביצועיהם הספורטיביים של אתלטים (כמו גם צמצמה את זמן ההתאוששות ממאמץ בקרב ספורטאים אלו) וזאת, בהשוואה לקבוצת הביקורת אשר קיבלה מיץ "סטנדרטי" למדי.

תועלת נוספת של המיץ למערכת הקרדיו-ווסקולרית (מערכת הלב וכלי הדם) מגיעה מכיוון מעט אחר: בירחון של אגודת הלב האמריקנית פורסם בשעתו מחקר מדעי בו הגיעו החוקרים למסקנה ששתיית כוס מיץ סלק ליום מסייעת גם בצורה יעילה למדי להפחתת לחץ הדם.

מיץ הסלק נודע כבעל השפעה טובה במיוחד על הכבד. לפיכך, נהוג לתיתו לסובלים מ"נקודת חולשה" כבדית. בהקשר זה, ראוי לציין  שהמיץ אף מסייע לכבד במטבוליזם השומנים בגופנו (לכבד יש תפקיד מרכזי בהקשר זה ולכן, למשל, כאשר נפגמת פעולתו, עולות לא אחת רמות הכולסטרול בדמנו) ולכן, עשוי הוא להוות אלמנט טיפולי תומך במצבים רלוונטיים כגון: השמנה וצלוליט.

השפעתו המבורכת על הכבד – האיבר המרכזי לטיהור רעלים מגופנו – כמו גם יכולתו להמריץ את פעילותה של מערכת טיהור והפרשה נוספת בגופנו: הכליות ודרכי השתן – הופכים אותו לאמצעי תומך מובהק בתהליכי ניקוי וטיהור. אין זה פלא, אם כן, שצריכה סדירה של מיץ הסלק משפרת מאוד את מראה העור, שכן העור מהווה בבואה נאמנה למצב ניקיונו הפנימי של הגוף.

במהלך השנים, נאספו עדויות ולפיהן מיץ זה עשוי להוות, במקרים מסוימים, אלמנט טיפולי אנטי – סרטני ובפרט: כנגד סרטן המעי הגס. כך, למשל, נמצא המיץ כממריץ את ייצורם של תאים מסוג CD8 במעטפת המעי הגס – תאים, המתמחים בפעילות נוגדת גידול מקומית. עם זאת, חשוב להדגיש שקיימת חשיבות גדולה מהרגיל – בטיפול בבעיות מסוג זו – לצריכה ממושכת ורציפה של מיץ הסלק, בצד אמצעי הטיפול האחרים, בכדי להבחין בתוצאות קליניות.
 
 מאחר שהמדובר במיץ רב עוצמה, לא נהוג לצרכו בכמויות גדולות, כי אם באופן מתון (בד"כ: 1/2 כוס עד כוס ליום, מחולקות למנות קטנות ; ככל שהכמות הכוללת היומית עולה – עולה בהתאמה מס' המנות הקטנות, בכדי למנוע עומס מיותר על הגוף). בנוסף, נהוג לא פעם לשלבו עם מיצים "משלימים" נוספים, כגון: גזר ותפוחים. כמובן, שגם אכילת סלק נושאת בחובה השפעה מבורכת, אך לא ניתן להשוותה להשפעתו של המיץ (המיץ נסחט מהסלק הטרי ; כמו כן, ספיגתו של המיץ ומרכיביו בגופנו היא אופטימלית).


הערות:

1. הסלק מכיל חומצה אוקסלית ולפיכך, אינו מומלץ לשימוש בקרב אנשים עם תסמונות רלוונטיות כדוגמת: נטייה להיווצרות אבנים בכליות ; גאוט וכו'..


2. יש לציין, כי הסלק "צובע" את הפרשות הגוף בצבע האופייני לו (המדובר בפרק זמן של עד יום, לערך, משתיית המיץ. המדובר בתופעה טבעית לחלוטין ונטולת תופעות לוואי כלשהן)


לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר הקליקו כאן.

052-4299947