שיבולת שועל. זה לא רק "קוואקר".

שיבולת שועל
כשהיינו ילדים – ובבוא האביב – נהגנו לארוב עם "מטענים" של פרחי שיבולת השועל ולהשליכם בעוצמה על הקורבן שבחרנו, כך שידבקו אל חולצתו ובגדיו. היו שקיבלו את ההפתעה בפנים משועשעות, אך היו גם ילדים שעצביהם לא עמדו להם והחלו רודפים אחרינו(..). לו ידעתי אז את אשר אני יודע היום – שפרחי שיבולת השועל מהווים את אחד מאמצעי המרפא הטובים ביותר לחיזוקה של מערכת העצבים – בוודאי הייתי צוחק בשל האירוניה הגדולה שבדבר, תוך כדי מנוסתי..

שיבולת שועל. Avena sativa. מעטים בלבד – גם בתוך קהילת המרפאים – מודעים לעוצמה הגדולה הטמונה בפרחיו של צמח זה, שאני רוחש לו חיבה גדולה ועמוקה. בין היתר, מכילים הפרחים הטריים מרכיב המתקרא: Avenin,  לו מיוחסת פעילות משקמת ומחזקת משמעותית על מערכת העצבים. בנוסף, מכיל הצמח מגוון ויטמינים ומינרלים – כדוגמת: אבץ, ברזל, מגנזיום, ויטמינים מקבוצת ה – B וכו'(..) – העשויים לסייע אף הם לתמיכה באדם שעצביו נחלשו (הערה חשובה בהקשר הנ"ל: כל רקמות הגוף זקוקות, למעשה, להזנה עצבית תקינה ולכן, תחלואי מערכת העצבים יתבטאו, לרוב, גם בתסמינים פיזיולוגיים שונים ולא רק בהיבט החשיבתי והרגשי, כפי שיודגם להלן).

הניסיון מלמד, כי אנשים הסובלים מחולשה עצבית נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: בקבוצה הראשונה, מצויים אלו המסוגלים עדיין להגיב לגירוי ("סטרס") חיצוני, אך תגובתם תהא מופרזת ודיס-פרופורציונאלית – כביטוי למצבה ה"תזזיתי" והרוגש של מערכת העצבים. תגובתו של אדם זה לגירוי (קצר או מתמשך) תתבטא במאפיינים כדוגמת: חרדה ; עצבנות ; "קופצניות" ודריכות יתר ; "היפר – אקטיביות" ; נדודי שינה ; מחשבות טורדניות  ; התקפי בכי בלתי נשלטים ("היסטריה") ; הרטבת לילה ; יכולת ריכוז מופחתת ועוד..

מן הצד השני, מצויים אלו המאופיינים בתת – תגובה עצבית למקור הגירוי החיצוני. לרוב, המדובר באלו שסבלו תקופה ממושכת מתגובת יתר למקור הסטרס (כתואר לעיל'), עד לדרגה בה עצביהם "קרסו" ואין הם מסוגלים עוד להגיב לגירויים חיצוניים – כי אם רק באופן חלש ו"דהוי". אנשים אלו יאופיינו, בד"כ, בתסמינים כגון: אדישות ; חוסר תיאבון (כביטוי למצבה העצבי הירוד של מערכת העיכול) ; ירידה במשקל ; דיכאון ; חיוורון ; לחץ דם נמוך ; חולשה פיזית ; יכולת מופחתת לבצע מאמץ וכו'.

היופי בפעולת שיבולת השועל (ככלל, דרך הלקיחה המועדפת הינה מן המיצוי הנוזלי של הצמח) נעוץ בכך, שמסוגל הוא להשיב לפעילות עצבית סדירה (ולתפקוד כללי תקין) אנשים משני צדי המתרס. כך, עשויים אנשים המשתייכים לקבוצה הראשונה לזכות במנה מחודשת של שלוות נפש ויכולת הכלה עצבית נאותה. בהתאמה – בד בבד עם לקיחתה הסדירה של תמצית הצמח – יגלו אנשים אלו, לא פעם, כי שנתם הולכת ומשתפרת, יכולתם לשלוט על תגובתם העצבית למוקדי מתח חיצוניים מתחזקת ומחשבתם – צלולה ובהירה יותר. בד בבד, עשויים הם להבחין כי ביכולתם לגלות יתר סבלנות ואורך רוח למתרחש סביבם וכל זאת – כתולדה וביטוי להתחזקותה והתאוששותה הנמשכת של מערכת העצבים. מעניין לציין, אגב, שצמח זה נחשב – באופן ייחודי למדי – בראייה המסורתית, כאמצעי עזר אפשרי לגמילה מהתמכרויות (לרוב, בצמידות לאמצעי טיפול אחרים, כדוגמת: תמציות פרחי באך). אם נזכור שרבות מן ההתמכרויות נגרמות על רקע חוסר יכולתו של האדם להכיל "סטרס" חיצוני, נוכל אולי לקבל יותר משמץ של רמז מדוע נזכר צמח זה, מימים ימימה, כמועיל בהקשר הנ"ל.
 
 בלקיחה סדירה, פעולתה המחזקת והמזינה של שיבולת השועל על אנשי הקבוצה השנייה מתבטאת, ככלל בהשפעות חיוביות אחרות, כדוגמת: מצב רוח מאוזן וחיובי יותר ; שיפור בסיבולת הפיזית ; "התנערות" מאדישות ורצון גובר לקחת חלק פעיל במתרחש סביבם ; שיפור בתיאבון ועוד(..).

חלק מהשפעתה המחזקת – העצבית והכוללת – של שיבולת השועל ניתן, אגב, לייחס לא רק להשפעתה המחזקת על מערכת העצבים – כי אם גם לפעולתה המזינה על שריר הלב (למעשה, מהווה המערכת הקרדיו – וסקולרית שנייה רק למערכת העצבים מבחינת אתר הפעולה המועדף של צמח זה). לפיכך, משמש צמח זה גם כאמצעי מחזק לספורטאים ואנשים אחרים הנדרשים לעמוד בהצלחה בעומסים פיזיולוגיים חריגים.

והערה לסיום: במקרים אקוטיים, מומלץ לשתות את טיפות המיצוי הנוזלי כאשר הן מהולות במים חמים (נוזל חם מגביר עוד יותר את פעולתו המיידית של הצמח – אע"פ שתוצאות מהותיות ניכרות רק במהלך לקיחה סדירה), במינון המתאים למקרה האישי. לתגובות, הערות והרשמה לניוזלטר הקליקו כאן.


(התמונה באדיבות www.freedigitalphotos.com - kibsri)
052-4299947