שאלות ותשובות - פרחי באך
כיצד ד"ר באך גילה את התמציות? גילוי התמציות ודרך הכנתן המתאימה היה אפשרי הודות לקיומם של מספר מאפיינים באישיותו של ד"ר באך: ידע מחקרי והומיאופתי מצטבר, היכרות מעמיקה עם הטבע ותחושת קירבה מולדת כלפיו, רגישות ניכרת ואינטואיציה בלתי רגילה. בעוד שניסיונו הרב כחוקר סייע בידיו להעריך נכונה את דרך הכנת התמציות הראויה ביותר, הרי שפעמים רבות – במהלך המסע להשלמת מערכת ריפוי מיוחדת זו – חווייתן של מצוקות נפשיות ופיזיות משמעותיות, על בשרו, הוליכה אותו (תרתי משמע) באופן אינטואיטיבי אל עבר הפרח הנושא בחובו את היכולת לאזן את המצוקה הספציפית ממנה סבל. למעשה, גופו ונפשו היוו, במקרים אלו, "קרקע ניסויית" להוכחת יכולתן הטיפולית הפוטנציאלית של תמציות הצמחים בהתייחס למצבים נפשיים ורגשיים מגוונים, כגון: פחדים שונים, חוסר החלטיות, טינה, ביקורתיות, חוסר סבלנות, היעדר כוח רצון ועוד – מצבים העומדים, לא פעם, בבסיס רבים מתחלואי האדם.

כיצד מכינים את בקבוקי התמציות? הצעד הראשון להפקת 38 תמציות הפרחים מתבצע באמצעות הכנת "תמציות האם" (Mother Tinctures), במקום גידולם הטבעי של הצמחים (אגב, רבים מהפרחים הרלוונטיים גדלים במקום מושבו האחרון של ד"ר באך, בכפר השקט והציורי Brightwell-com-Sotwell אשר באנגליה – כפר בו ממוקם, מאז הימים ההם, "מרכז באך העולמי"). חשוב לציין, כי תהליך הכנתן נשמר ללא שינוי, מאז שנות ה- 30 של המאה הקודמת, עת גיבש ד"ר באך את מערכת הכללים להפקתן. וכך מתבצעת שרשרת ההכנה: ראשית, קוטפים את הפרחים בשיא פריחתם – כאשר הם רעננים לחלוטין – ובלא מגע יד. הפרחים מושמים, בזהירות, בתוך קערות זכוכית המכילות מי מעיין זכים ונחשפים לאור שמש ישיר, החיוני להעברת כוחם המרפא אל המים, למשך מספר שעות (דרך נוספת להפקת התמציות – המבוצעת בפרחים "עציים" ובכאלו הפורחים בעונה בה אור השמש חלש – הינה באמצעות הרתחתם של הפרחים למשך כחצי שעה, במים טהורים). לאחר הפקת הנוזל על ידי אחת משתי הדרכים המתוארות לעיל, מסוננים המים ונמהלים ביחס של 50-50 בברנדי – המהווה מעין "חומר משמר" טבעי – לקבלת "תמצית האם". לקבלת בקבוקי התמציות המוכרים לקהל הרחב, מטפטפים טיפות ספורות מתמצית זו ומוהלים שוב בברנדי. (לשקול להוסיף איור).

לאילו מצבים מתאימות התמציות? התמציות מתאימות למגוון רחב של מצבי חוסר איזון ברובד הנפשי והרגשי – מצבים, אשר מתבטאים לא רק במאפיינים כגון: חוסר סבלנות, אדישות, קינאה, הססנות ועוד, כי אם גם פותחים את השער, פעמים רבות, לקיומם של תחלואים פיזיים שונים (כדוגמת: אכילת יתר והשמנה, אלרגיות, בעיות עיכול, מיגרנות...). בסה"כ, כוללת מערכת הטיפול השלמה 38 תמציות פרחי באך שונות, נוסף ל"רסקיו רמדי". 

האם פרחי באך יעילים כנגד "סטרס"? פרחי באך אינם מטפלים במצב זה באופן ישיר, אלא באותם הלכי רוח ורגשות המובילים את האדם לכדי תחושת סטרס ואשר הנפוצים שבהם, בהקשר זה, הינם: פחדים וחרדות, מחשבות טורדניות, קושי בקבלת החלטות ודכדוך או ייאוש. בהינתן התמציות המתאימות למצבים הגורמים לתחושה זו (כדוגמת אלו שתוארו לעיל), יחוש המטופל, בהתאמה, שיפור הולך וגובר ביחס למידת המתח אותו הוא חווה בחיי היום יום.

כיצד בוחרים את התמציות המתאימות? במסגרת פגישת הייעוץ, סוקר המטפל המיומן את תגובתו הרגשית והנפשית של המטופל לבעיות עימן הוא מתמודד – בין אם מדובר בתחלואים פיזיים או בבעיות ברובד המנטלי. תגובה זו עשויה להתבטא, בין השאר, במאפיינים כגון: חוסר סבלנות, אדישות, פחד, חוסר החלטיות, מחשבות טורדניות ועוד. המטפל יעריך את מידת התקפות של כל תגובה באמצעות תיאורו המילולי של המטופל את מצבו – כמו גם באמצעות סימני שפת הגוף, הנותנים בידינו כלי רב עוצמה להערכה נאותה של מצוקות המטופל – ובהמשך, יחליט אילו ממוקדי חוסר האיזון הם הרלוונטיים ביותר לטיפול בעת הנוכחית וימליץ למטופל על בקבוק טיפול בעל הרכב מתאים.

כיצד זה עובד? האם קיים חומר פעיל כלשהו בתמציות? לא. פרחי באך מסייעים להשגת איזון נפשי ורגשי, אמנם, אך אין הם עושים זאת באמצעות חומר פעיל כלשהו, המצוי בתוכם. בכך, נבדלים הם מצמחי מרפא "רגילים", המשפיעים על האדם בשל תרכובות ביוכימיות, המצויות בהם. ההשערה הרווחת היא כי פרחים אלו חוננו בתכונת ריפוי מסוימת – המיוחדת לכל פרח ואשר פועלת שלא באופן כימי כי אם במישור האנרגטי. יכולת, אשר גם אם אינה משאירה רמז למקורה בדמות תרכובת זו או אחרת – מסוגלת היא להשפיע רבות (ולחיוב) על ייצוב רבדים שונים בעולמו של האדם.

האם הטיפול מתאים לתינוקות וילדים? כן. למעשה, תגובתם של ילדים ותינוקות לפעולת התמציות נוטה להיות מהירה יותר ובהתאמה – פרק הזמן עד להשגת איזון נפשי ורגשי עשוי להתקצר, בהשוואה לטיפול באדם מבוגר. הסיבה לכך נעוצה בעובדה, כי בקרב האוכלוסיות הצעירות – אשר טרם נתכסו ב"שכבות" של הגנות והדחקות (מנגנונים פסיכולוגיים מוכרים, המופעלים על ידי רבים מאיתנו, בחלוף השנים, כאמצעי להפחתת העומס הרגשי והקלת ההתמודדות – ולו לכאורה – עם מצוקות החיים), המרחיקות את האדם מאישיותו האמיתית והספונטנית – קל יותר לאתר את שורש הבעיה האמיתי, כדוגמת: פחד, רצון מופרז בתשומת לב, חוסר סבלנות ועוד(...) ולתת לו את המענה המתאים, בעוד בקרב המבוגרים אנו נדרשים, לא פעם, לקלף את שכבות ההגנה באופן הדרגתי – בסיוען של התמציות – עד להשגת איזון אמיתי ומלא.

האם ניתן לטפל באמצעות התמציות גם בבעלי חיים? כן.  כפי שנאמר לעיל, תמציות אלו אינן נושאות "חותמת" ביוכימית כלשהי – כי אם משפיעות אנרגטית – ולפיכך, מסוגלות הן להשפיע לא רק על בני האדם, כי אם על כלל היצירים החיים אשר גם להם היכולת (והזכות) לחוות רגשות כדוגמת: עצב, חשש, הלם ועוד. למעשה, בעלי החיים – בהינתן אבחון מתאים ובדומה מאוד לתינוקות וילדים – נוטים להגיב בצורה מהירה מאוד וחיובית לטיפול, שכן אישיותן המקורית נשמרת "בלא זיוף", כמעט, לאורך חייהן.

מהו המינון המקובל מבקבוק הטיפול? מנת טיפול שוות ערך ל – 4 טיפות, המטופטפות ישירות על הלשון או עם מעט מים. מספר המנות המקובל הינו 4 פעמים ביום (או יותר – בהתאם למקרה האישי). את המנה הראשונה נהוג לנטול בבוקר, עם ההשכמה, ואילו את האחרונה – בלילה, לפני השינה.

האם יש סכנה של מינון יתר? גם אם, לעיתים, ייתכן שהמטופל יצטרך ליטול מספר רב, יחסית, של מנות במהלך היום – אין סכנה של מינון יתר או "רעילות" כלשהי מהתמציות.

האם ניתן להשתמש בתמציות בצורתן הבלתי מדוללת? כן. הדבר נהוג, בעיקר, כאשר מדובר במצב אקוטי, הדורש תגובה מיידית, תוך שאין בנמצא אפשרות להכנה מהירה של בקבוק טיפול (המינון הנהוג, במקרה שכזה, הינו 2 טיפות מכל בקבוק של תמצית מקורית – על הלשון ו/או על נקודות הדופק. תדירות הלקיחה תהא תואמת לחומרת המצב: לעיתים, ייתכן שנידרש לכך בפרקי זמן של דקות ספורות). במסיבה זו, אגב, נפוץ השימוש בתמצית ה"רסקיו" – המיועדת לשימוש במצבי חירום – בצורתה הבלתי מדוללת (במקרה זה – בשונה משאר התמציות – מנה תהא שוות ערך ל – 4 טיפות).

כמה זמן נמשך הטיפול? משך הטיפול עשוי לנוע בטווח זמן נרחב למדי: החל מימים ספורים במקרים האקוטיים ועד למספר חודשים – כאשר מדובר במקרים בהם שורשיו של חוסר האיזון הנפשי-רגשי הינם עתיקי יומין ונטועים עמוק באישיותו של האדם. ככלל, בהתייחס למקרים הדורשים טיפול ומעקב ממושכים, נהוג לעשות פגישת הערכה – במועד הסמוך לסיום תכולת בקבוק הטיפול העדכני – וזאת, בכדי להעריך את השינוי במצבו של המטופל ולברר האם יש צורך בשינוי הרכב התמציות וכך – עד להגעה לאיזון מלא.

האם אין מדובר ב"אפקט פלסבו"? חד משמעית – לא. ולראיה, התמציות השפיעו ומשפיעות בצורה חיובית על תינוקות ובעלי חיים, הנטולים כל אפשרות להשפעה באמצעות אפקט זה.

האם התמציות מתאימות לרגישים לאלכוהול? כעיקרון, כמות האלכוהול אליה נחשף האדם המטופל הינה זעומה – ובמיוחד אמורים הדברים לגבי לקיחתן בצורה מדוללת, בבקבוק טיפול. עם זאת, במקרים בהם אסור לאדם להיחשף לאלכוהול באופן גורף ובלא תלות בכמות החשיפה, קיימת אפשרות לרכוש, בהזמנה מיוחדת, בקבוקי תמצית נטולי אלכוהול.

האם התמציות מושפעות מקרינה / מזיהום אוויר? כאמור, התמציות אינן פועלות באמצעות מרכיבים ביוכימיים רגילים, כי אם נושאות בחובן כוח סגולי (אנרגטי) המאפשר את פעולתן. לפיכך – ולפי כל הנתונים הידועים לנו – אין הן מושפעות מקרינה או זיהום אויר (לכן, ניתן בין היתר להעבירן במסופי הבידוק של שדות התעופה). עם זאת, כתמיד – וכאמצעי זהירות – מומלץ להרחיק את התמציות, במידת האפשר, ממוקדי קרינה או זיהום.

האם קיימות תופעות לוואי? ככלל, התמציות אינן גורמות לתופעות לוואי שליליות כלשהן. עם זאת, במקרים מסוימים – ובפרט בשלביו הראשוניים של הטיפול – עשוי המטופל לחוש "ריאקציות" במישור הנפשי-רגשי, כדוגמת: העלאה לסף המודעות של קונפליקטים ותחושות שהיו עד עתה "רדומים" או מודחקים. יש לציין, כי תהליך שכזה – גם אם מערב הוא, לא פעם, הצפה של מוקדי כאב – הינו חיובי מעיקרו והמטפל המיומן יודע להכין את המטופל לקראת אפשרות שכזו, כמו גם לתת לו את התמיכה הראויה (לעיתים, בשילוב עם עוד בעלי מקצוע רלוונטיים), עד להשלמת התהליך.

האם התמציות ממכרות? התמציות אינן ממכרות. זאת ועוד: פעמים רבות, עם השיפור במצבו, חש המטופל באופן כמו אינטואיטיבי צורך פוחת והולך לנטול את התמציות, כך שתדירות לקיחתן יורדת דווקא ביוזמתו.

מדוע קיימים מקרים בהם התמציות אינן פועלות, לכאורה? קיימות מספר סיבות עיקריות למקרים בהם לא נרשמת השפעה כלשהי של התמציות – ואלו הן: אבחון מוטעה של נקודות חוסר האיזון בקרב המטופל ובהתאמה – מתן תמציות טיפול שאינן מתאימות ; חוסר התמדה של המטופל בתהליך הטיפול, או חוסר רצון כן ואמיתי להשיג איזון מלא (התמציות יתקשו לפעול את פעולתן במקרה שכזה, שכן גופו האנרגטי של המטופל ייצור חסם משמעותי בפניהן).

האם ניתן לשלב עם אמצעי טיפול אחרים? כן. ניתן לשלב את התמציות עם אלמנטים טיפוליים נוספים. כמובן, שחשוב תמיד ליידע את הגורם המטפל באשר לסוג האמצעים הנלקחים וזאת, בכדי לפרוש בפניו תמונה מדויקת ככל האפשר של מרכיבי ההליך התרפויטי.

היכן ניתן ללמוד תחום טיפול זה? לימודי פרחי באך נפוצים כיום במדינות רבות ובכלל זה: ישראל (בעיקר במכללות לרפואה משלימה). עם זאת, באם הינכם נלהבים ללמוד לעומקו תחום טיפול מרתק זה, המלצתי היא ללמוד אותו "מהמקור" – הווה אומר: באמצעות מרכז באך העולמי אשר באנגליה, המקיים גם תוכניות לימודים לתושבי חוץ. ההגעה לדרגת מטפל מוסמך דורשת גם שהות קצרה באנגליה אך, הערך המוסף שתקבלו הינו רב, שכן תוכלו להכיר את אנשי המרכז, להם ידע מקצועי רב, כמו גם מתלמדים מרחבי העולם.לשאלות, הארות והערות הקליקו כאן.
052-4299947